TI LM2575HVT-3.3
TI LM2575HVT-3.3
TI LM2575HVT-3.3
Manufacturer No:
LM2575HVT-3.3
Manufacturer:
TI
Package:
TO-220-5
Description:
5 Terminals 4V 5-Pin LM2575 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube TO-220-5
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
LM2575HVT-3.3 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-220-5
  • Number of Pins
  • 5
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 5
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Technology
  • BIPOLAR
  • Terminal Position
  • SINGLE
  • Base Part Number
  • LM2575
  • Function
  • Step-Down
  • Number of Outputs
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for TI LM2575HVT-3.3.
LM2575HVT-3.3 Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tube package. This harley voltage regulator has 5 terminations. This regulator voltage is equipped with a type of analog integrated circuit that is called a SWITCHING REGULATOR voltage regulator. Due to DC DC switching regulator's space saving design, this voltage regulator is available in a TO-220-5 package. In this case, DC DC switching regulator has 1 outputs configured to it. DC DC switching regulators like this one generate Fixed outputs on their output pins to handle the power management. This switching regulator is designed to fit the Through Hole mounting system. Operating at -40°C~125°C TJ is the recommended temperature for adjusting voltage regulator's operation. A DC-DC switching regulator of this type operates at a switching frequency of 52kHz. There is no dc to dc voltage regulator's minimum input voltage requirement for this regulator. The adjusting voltage regulator's output voltage (Min/Fixed) is 3.3V. An input voltage of 12V is required for switching regulator operation. DC DC switching regulator is part of the Switching Regulator or Controllers subcategory and can be found in the Switching Regulator or Controllers category. DC/DC regulators of this type are part of the LM2575 family of voltage regulator 12vs. A voltage of 3.3V volts can be produced by voltage regulator. For switching regulator operation, 5 pins are used. As a general rule, this voltage regulator 12v should keep its output voltage at least at 3.3V. To meet its operating requirements, dc to dc voltage regulator can deliver a maximum output current of 1A A. This voltage regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER® family and is known as a switching DC-DC regulator. A harley voltage regulator operates with a 60V supply voltage.
LM2575HVT-3.3 Features
1 outputs
5 pins
Operating supply voltage of 60V