Microchip LM2575-12YN
Microchip LM2575-12YNMicrochip LM2575-12YNMicrochip LM2575-12YN
Microchip LM2575-12YN
Manufacturer No:
LM2575-12YN
Manufacturer:
Microchip
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
1A Step-Down SMPS Regulator
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LM2575-12YN Information
  • Type
  • Parameter
  • Regulator Type
  • Step Down (Buck)
  • Supported Output
  • 0
  • Minimum Input Voltage (V)
  • 0
  • Maximum Input Voltage (V)
  • 40
  • Output Current (mA) Max
  • Maximum Frequency (kHz)
  • Vref (V)
  • Duty Cycle Min (%)
  • Duty Cycle Max (%)
  • 0.98
  • Switching Frequency (kHz)
  • 52
  • Type
  • Parameter
  • Input Voltage Range Min
  • 4
  • Input Voltage Range Max
  • 40
  • Output Current
  • Temp Range Min
  • Temp Range Max
  • 125
  • Vout Min (V)
  • 1.23
  • Quiescent Current (mA) typ
  • 10
  • Light Load Efficiency Mode
  • No
  • Switch current (A) typ
  • Automotive Rated
  • No
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip LM2575-12YN.
The LM2575 series of monolithic integrated circuits provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator. Fixed versions are available with a 3.3V, 5V, 12V, or 15V fixed output. Adjustable versions have an output voltage range from 1.23V to 37V. Both versions are capable of driving a 1A load with excellent line and load regulation.
    • 3.3V, 5V, 12V, and adjustable output versions
    • Voltage over specified line and load conditions:
    • Fixed version: ±3% max. output voltage
    • Adjustable version: ±2% max. feedback voltage
    • Guaranteed 1A output current
    • Wide input voltage range: 4V to 40V
    • Wide output voltage range: 1.23V to 37V
    • Requires only 4 external components
    • 52kHz fixed frequency internal oscillator
    • Low power standby mode IQ typically < 200µA
    • 80% efficiency (adjustable version typically > 80%)
    • Uses readily available standard inductors
    • Thermal shutdown and current limit protection
    • 100% electrical thermal limit burn-in