TI LM25007SDX/NOPB
TI LM25007SDX/NOPB
TI LM25007SDX/NOPB
Manufacturer No:
LM25007SDX/NOPB
Manufacturer:
TI
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON.Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 500mA 8-WDFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
LM25007SDX/NOPB Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Texas Instruments
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Current - Output
  • 500mA
  • Frequency - Switching
  • Up to 800kHz
  • Function
  • Step-Down
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Number of Outputs
  • 1
  • Type
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Adjustable
  • Package / Case
  • 8-WDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
  • 8-WSON (4x4)
  • Synchronous Rectifier
  • No
  • Topology
  • Buck
  • Voltage - Input (Max)
  • 42V
  • Voltage - Input (Min)
  • 9V
  • Voltage - Output (Max)
  • 37V