LRC LESD8D3.3CT5G
LRC LESD8D3.3CT5G
Manufacturer No:
LESD8D3.3CT5G
Manufacturer:
LRC
Package:
Description:
11.2A@8/20us 150W@8/20us 14.1V 5V Bidirectional 3.3V SOD-882 ESD and Surge Protection (TVS/ESD) ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LESD8D3.3CT5G Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • SOD-882
  • level of protection
  • IEC 61000-4-2;IEC 61000-4-4
  • Reverse Leakage Current (Ir)
  • 1uA
  • Peak Pulse Current (Ipp)
  • 11.2A@8/20us
  • Peak Pulse Power Dissipation (Ppp)
  • 150W@8/20us
  • Clamping Voltage
  • 14.1V
  • Junction Capacitance
  • 25pF
  • Voltage - Breakdown
  • 5V
  • Operating Temperature
  • -40℃~+125℃
  • Polarity
  • Bidirectional
  • Type
  • Parameter
  • Reverse Stand-Off Voltage (Vrwm)
  • 3.3V