ST LD39100PU33R
ST LD39100PU33R
ST LD39100PU33R
Manufacturer No:
LD39100PU33R
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A 6-DFN.Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 6-DFN (3x3)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LD39100PU33R Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • STMicroelectronics
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 16 Weeks
  • Control Features
  • Enable, Power Good
  • Current - Output
  • 1A
  • Current - Quiescent (Iq)
  • 50 µA
  • Current - Supply (Max)
  • 300 µA
  • Parameter
  • Number of Regulators
  • 1
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration
  • Positive
  • Output Type
  • Fixed
  • PSRR
  • 65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Package / Case
  • 6-VDFN Exposed Pad
  • Protection Features
  • Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Supplier Device Package
  • 6-DFN (3x3)
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V