ST LD39020ADTPU18R
ST LD39020ADTPU18R
ST LD39020ADTPU18R
Manufacturer No:
LD39020ADTPU18R
Manufacturer:
ST
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Description:
Enable Fixed 0.65mm LD39020 PMIC 4-XDFN Exposed Pad
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LD39020ADTPU18R Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
  • 20 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 4-XDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
  • 4
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TJ
  • Packaging
  • Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 4
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Number of Functions
  • 1
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Base Part Number
  • LD39020
  • Voltage - Input (Max)
  • 5.5V
  • Output Voltage
  • 1.8V
  • Output Type
  • Fixed
  • Max Output Current
  • 200mA
Download datasheets and manufacturer documentation for ST LD39020ADTPU18R.
LD39020ADTPU18R Overview
In a Cut Tape (CT) case, the IC voltage regulator is delivered. A 4-XDFN Exposed Pad case contains the Liner IC. In total, there are 4 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C TJ degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. A 4-pin is present on the chip. It is LD39020 for this voltage regulator IC, just for your information. A maximum output current of 200mA is required to meet the operation requirements. It operates in the 40μA Quiescent Current state.