LRC LBZT52C18T1G
LRC LBZT52C18T1G
Manufacturer No:
LBZT52C18T1G
Description:
Independent 16.8V~19.1V 500mW 18V SOD-123 Single Zener Diodes ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
LBZT52C18T1G Information
  • Package
  • SOD-123
  • Reverse Leakage Current (Ir)
  • 100nA
  • Operating Junction Temperature Range
  • -55℃~+150℃
  • Impedance(Zzt)
  • 45Ω
  • Zener Voltage(Range)
  • 16.8V~19.1V
  • Pd - Power Dissipation
  • 500mW
  • Zener Voltage(Nom)
  • 18V
  • Impedance(Zzk)
  • 225Ω