ONSEMI KA78R15CTU
ONSEMI KA78R15CTU
Manufacturer No:
KA78R15CTU
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
TO-220-4 Full Pack
Description:
LDO Regulator, 1 A, 5 to 15V, with Fixed Output
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
KA78R15CTU Information
  • Type
  • Parameter
  • Noise (µVrms)
  • Package Type
  • TO-220-4 FullPak
  • MSL Temp (°C)
  • 0
  • IO Typ (A)
  • 1
  • VDO Typ (V)
  • 0.5
  • PSRR (dB)
  • 55
  • Output
  • Single
  • Iq Typ (mA)
  • 10
  • Enable
  • Yes
  • Application
  • Type
  • Parameter
  • PowerGood
  • No
  • Case Outline
  • 340BE
  • MSL Type
  • NA
  • Polarity
  • Positive
  • VO (V)
  • 15
  • VI Max (V)
  • 35
  • Container Type
  • TUBE
  • Container Qty.
  • 1000
  • VI Min (V)
  • 3.8
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI KA78R15CTU.
The KA78RXXC is a low-dropout voltage regulator suitable for various electronic equipments. It provides constant voltage power source with TO-220-4 lead full mold package. Dropout voltage of KA78RXXC is below 0.5V in full rated current (1A). This regulator has various functions such as peak current protection, thermal shut down, overvoltage protection and output disable function.
Application
  • This product is general usage and suitable for many different applications.
Feature
  • 1A/3.3V, 5V, 8V, 9V, 12V, 15V output low dropout voltage regulator
  • TO-220 full-mold package (4pin)