ONSEMI KA78M24TU
ONSEMI KA78M24TU
ONSEMI KA78M24TU
Manufacturer No:
KA78M24TU
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
TO-220-3
Description:
Fixed KA78M24 PMIC TO-220-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
KA78M24TU Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-220-3
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
  • 0°C~125°C
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2007
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Base Part Number
  • KA78M24
  • Number of Outputs
  • 1
  • Voltage - Input (Max)
  • 40V
  • Output Voltage
  • 24V
  • Output Type
  • Fixed
  • Polarity
  • Positive
  • Output Configuration
  • Positive
  • Current - Output
  • 500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
  • 24V
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI KA78M24TU.
KA78M24TU Overview
The package contains a Tube case. In TO-220-3 cases, it is packaged. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Through Hole operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at 0°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 500mA at the moment. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number KA78M24 as its basic part number. Under 125°C degrees, you should use the regulator IC. Temperatures below 0°C are not allowed on the chip.
KA78M24TU Features
2V dropout voltage
The maximum operating temperature of 0°C