Renesas ISL89160FBEAZ-T
Renesas ISL89160FBEAZ-T
Renesas ISL89160FBEAZ-T
Manufacturer No:
ISL89160FBEAZ-T
Package:
SOIC
Description:
Active EAR99 Gate Drivers ICs 2 SOIC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ISL89160FBEAZ-T Information
  • Package / Case
  • SOIC
  • Published
  • 2010
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Part Status
  • Active
  • Number of Terminations
  • 8
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • MOSFET Drivers
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 12V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • 8, 8
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-G8
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas ISL89160FBEAZ-T.
ISL89160FBEAZ-T Overview
Its SOIC package is adopted for higher flexibility.Gate drivers incorporates wGate driversh 2 drivers for Gate driverss configuration.There are 8 terminations to form the base of its configuration.Surface Mount is the way it takes to mount the device.Mosfet driver is specifically designed to opeate wMosfet driverh a supply voltage of 12V.AND GATE BASED MOSFET DRIVER is employed as its interface IC.The maximum output current can amount to 6A.Its subcategory of MOSFET Drivers contains various useful electronic components.The number of component pins is 8, 8.The allowable maximum value of operating temperature is 125°C.The allowable minimum value of operating temperature is -40°C.The supply voltage of 16V is its maximum value for operation.The supply voltage of 4.5V is its minimum value for operation.The current it outputs is 6A.