Renesas ISL8016IR25Z
Renesas ISL8016IR25Z
Renesas ISL8016IR25Z
Manufacturer No:
ISL8016IR25Z
Package:
QFN
Description:
20 Terminals 20-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 4MHz Cut Tape 6A QFN
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
ISL8016IR25Z Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 5 Weeks
  • Package / Case
  • QFN
  • Number of Pins
  • 20
  • Packaging
  • Cut Tape
  • Published
  • 2011
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 20
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Additional Feature
  • ALSO HAS A CONTROL TECHNIQUE OF PFM
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas ISL8016IR25Z.
ISL8016IR25Z Overview
optimized performance is achieved by utilizing the Cut Tape package in this voltage regulator. Throughout this voltage regulator, there are 20 terminations. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. The space-saving QFN package is available for this voltage regulator. The voltage regulator 12v has 1 outputs. The adjusting voltage regulator generates Fixed output. This voltage regulator 12v reaches a switching frequency of 4MHz. A maximum design flexibility is provided by the 6A output current of voltage regulator. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 260 being indestructible. The voltage regulator 12v is designed to provide a nominal input voltage of 3.6V for operation. In terms of category, this voltage regulator 12v falls into the Switching Regulator or Controllers category. A voltage of 2.5V volts can be generated by DC DC switching regulator. There are 20 pins used for switching regulator operation. A 6A A maximum output current is required to meet the switching regulator operation requirements. With a maximum output voltage of 2.5V, DC DC switching regulator has a very high efficiency. With 5.5V as the supply voltage, this DC-DC switching regulator will operate. External factors have no impact on DC DC switching regulator's ability to consume 70μA A of quiescent current. By adding the ALSO HAS A CONTROL TECHNIQUE OF PFM feature, this harley voltage regulator is more efficient and stable. This voltage regulator allows stable operation due to its high maximum operating temperature 85°C. Reliability is ensured at minimum DC DC switching regulator's operating temperatures of -40°C. With regard to the input voltage, it is compatible with a minimum voltage of 2.7V. 5.5V input voltage is supported at its maximum by this voltage regulator 12v. With 20 pins, this voltage regulator is equipped with a number of features. An output voltage of 2.5V can be obtained from this voltage regulator.
ISL8016IR25Z Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
20 pins
Operating supply voltage of 5.5V