Renesas ISL6120CB
Renesas ISL6120CB
Renesas ISL6120CB
Manufacturer No:
ISL6120CB
Package:
SOIC
Description:
Discontinued 1 Hot Swap Controllers SOIC 1
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ISL6120CB Information
  • Package / Case
  • SOIC
  • Published
  • 2004
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Discontinued
  • Number of Terminations
  • 8
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Power Management Circuits
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 12V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas ISL6120CB.
ISL6120CB Overview
Package SOIC includes it.As of now, 1 channels are available.This device has a total of 8 terminations.A device's terminal position is DUAL.8 pins make up the entire device.An efficient supply voltage is possible with 12V.Despite its self-contained nature, Power Management Circuits is a very compact device.There is a Surface Mount axis pointing in the direction of the object.In order to ensure stable operation, a maximum operating temperature of 85°C°C must be set.Hot-swappable device maintains Hot-swappable devices reliabilHot-swappable devicey at a minimum working temperature of 0°C degrees Celsius.For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 10.2V in order to maintain a constant level of power.Set Vsup to 13.8V for maximum supply voltage.In terms of power supplies, it is the character 12V that appears on the part.Hot Swap uses an analog IC, in this case a POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT.A maximum supply current of 5mA is required for the device to operate.