Renesas ISL28025FI60Z-T
Renesas ISL28025FI60Z-T
Renesas ISL28025FI60Z-T
Manufacturer No:
ISL28025FI60Z-T
Package:
16-WFBGA, WLCSP
Description:
0.5mm PMIC 3.3V 16-WFBGA, WLCSP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
ISL28025FI60Z-T Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 4 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 16-WFBGA, WLCSP
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 16
  • Terminal Finish
  • Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
  • Digital Power Monitor
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
  • 3V~5.5V
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 3.3V
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas ISL28025FI60Z-T.
ISL28025FI60Z-T Overview
The package is in the format Tape & Reel (TR). The 16-WFBGA, WLCSP package is available to save space. Surface Mount instructs that it should be mounted in the following manner. The temperature should always be kept at -40°C~125°C when the system is operating. Its exceptional performance makes it an excellent choice for Digital Power Monitor. High efficiency can be achieved thanks to the 3V~5.5V supply voltage. As part of this device, an analog IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is used. In total, there has been 16 terminations of this process. There is a peak in the reflow temperature of NOT SPECIFIED. In total, it consists of 16 pins. Having the supply voltage at 3.3V makes it possible to achieve high efficiency. A total of 1.3mA current has been supplied to the device. Access to 1 channels is possible. It is standard for the supply voltage (Vsup) to be higher than 3V for normal operation. 5.5V is the maximum supply voltage. This circuit requires an input voltage of 0V~60V.