Renesas ISL23711WIU10Z-T
Renesas ISL23711WIU10Z-T
Renesas ISL23711WIU10Z-T
Manufacturer No:
ISL23711WIU10Z-T
Package:
MSOP
Description:
10 Terminations 5V 10 Pin Digital Potentiometers I2C 128 Positions Min 2.7V V Max 5.5V V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
ISL23711WIU10Z-T Information
  • Type
  • Parameter
  • Contact Plating
  • Tin
  • Package / Case
  • MSOP
  • Number of Pins
  • 10
  • Packaging
  • Cut Tape (CT)
  • Published
  • 2004
  • Tolerance
  • 20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 10
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • 50 ppm/°C
  • Resistance
  • 10kOhm
  • Number of Positions
  • 128
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Digital Potentiometers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas ISL23711WIU10Z-T.
ISL23711WIU10Z-T Overview
A package containing MSOP files contains it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Cut Tape (CT) package.The pentometer consists of 128 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 10.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices shows pins 10.Limiting the flow with 10kOhm is possible.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has a total of 10 pins.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.The potentiameter is able to deliver voltage at +-3.3/+-5V.Keeping the value at 85°C ensures that the digital resistor runs continuously.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.A family of pentometer is Digital Potentiometers.There is a maximum voltage limit of 5.5V for the supply.The minimum supply voltage is 2.7V, so it can work with any voltage.The frequency 400kHz maintains high accuracy.
ISL23711WIU10Z-T Features
Available in MSOP package
1 Circuits
10 pins