Renesas ISL12027IB27Z-T
Renesas ISL12027IB27Z-T
Renesas ISL12027IB27Z-T
Manufacturer No:
ISL12027IB27Z-T
Manufacturer:
Renesas
Package:
SOIC
Description:
8 Terminations 3.3V Real Time Clocks Timer or RTC Subcategory 0.032MHz Min 2.7V V Max 5.5V V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
ISL12027IB27Z-T Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • SOIC
  • Number of Pins
  • 8
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2010
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Timer or RTC
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 40
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas ISL12027IB27Z-T.
ISL12027IB27Z-T Overview
There is an embedded version in the package SOIC.Packaged as Tape & Reel (TR).The 8 termination is the practice of terminating a transmission line with a RTC module matched to its characteristic impedance.It is possible to see 3.3V voltage being supplied to this RTC real time clock.A part like this is included in Timer or RTC.In these RTC times, there is a memory of 512B where data and programs can be stored.There should be no more than 0.032MHz frequency in real time clocks' output.This RTC module has a mounting type of Surface Mount.A power supply of 3/5V is used to power it.8 pins are present on it.RTC time is important to maintain the supply voltage at 3.3V in order to maintain high efficiency.RTC time is recommended that the operating temperature be above -40°C.Lower than 85°C should be the operating temperature.There is minimum supply voltage of 2.7V required for real time clocks to operate.In this case, 5.5V is the maximum supply voltage.
ISL12027IB27Z-T Features
SOIC package
8 terminations
3/5V power supplies
Be maintained at 3.3V for high efficiency.