INFINEON IRU1117-25CS
Manufacturer No:
IRU1117-25CS
Manufacturer:
Package:
SOIC
Description:
PMIC 8 SOIC
IRU1117-25CS Information
- Type
- Parameter
- Mount
- Surface Mount
- Package / Case
- SOIC
- Published
- 2005
- JESD-609 Code
- e0
- Moisture Sensitivity Level (MSL)
- 2 (1 Year)
- Number of Terminations
- 8
- ECCN Code
- EAR99
- Terminal Finish
- Tin/Lead (Sn/Pb)
- Max Operating Temperature
- 125°C
- Min Operating Temperature
- 0°C
- Type
- Parameter
- Subcategory
- Other Regulators
- Technology
- BIPOLAR
- Terminal Position
- DUAL
- Terminal Form
- GULL WING
- Peak Reflow Temperature (Cel)
- 245
- Number of Functions
- 1
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
- 30
- Pin Count
- 8
- JESD-30 Code
- R-PDSO-G8
- Number of Outputs
- 1
Download datasheets and manufacturer documentation for INFINEON IRU1117-25CS.
IRU1117-25CS Overview
There is a SOIC case with the integrated voltage regulator. There are 8 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. There is an 800mAmp current output on this voltage regulator IC. The chip itself consists of 8 pins in total, which make up its overall size. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. In this instance, we are dealing with a typical Other Regulators-shaped component. It is worth mentioning that the regulator type for this regulator IC is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR. Utilize the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than 0°C operating temperature. According to its specs, this IC voltage regulator generally outputs 2.5V volts.
IRU1117-25CS Features
1.2V dropout voltage
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of 0°C