INFINEON IRS2003STRPBF
INFINEON IRS2003STRPBF
INFINEON IRS2003STRPBF
Manufacturer No:
IRS2003STRPBF
Manufacturer:
INFINEON
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 8SOIC.Half-Bridge Gate Driver IC Inverting, Non-Inverting 8-SOIC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
IRS2003STRPBF Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Integrated Circuits (ICs)
  • Manufacturer
  • Infineon Technologies
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Not For New Designs
  • Manufacturer Lead Time
  • 20 Weeks
  • Channel Type
  • Independent
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
  • 290mA, 600mA
  • DigiKey Programmable
  • Not Verified
  • Driven Configuration
  • Half-Bridge
  • Gate Type
  • IGBT, MOSFET (N-Channel)
  • Type
  • Parameter
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap)
  • 200 V
  • Input Type
  • Inverting, Non-Inverting
  • Logic Voltage - VIL, VIH
  • 0.8V, 2.5V
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Number of Drivers
  • 2
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
  • Rise / Fall Time (Typ)
  • 70ns, 35ns
  • Supplier Device Package
  • 8-SOIC
  • Voltage - Supply
  • 10V ~ 20V