INFINEON IRLML0060TRPBF
INFINEON IRLML0060TRPBF
INFINEON IRLML0060TRPBF
Manufacturer No:
IRLML0060TRPBF
Manufacturer:
INFINEON
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
MOSFET N-CH 60V 2.7A SOT23.N-Channel 60 V 2.7A (Ta) 1.25W (Ta) Surface Mount Micro3™/SOT-23
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IRLML0060TRPBF Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Discrete Semiconductor Products
  • Manufacturer
  • Infineon Technologies
  • Series
  • HEXFET®
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 18 Weeks
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
  • 2.7A (Ta)
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
  • 60 V
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 4.5V, 10V
  • FET Feature
  • Type
  • Parameter
  • FET Type
  • N-Channel
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
  • 2.5 nC @ 4.5 V
  • Grade
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
  • 290 pF @ 25 V
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
  • -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Power Dissipation (Max)
  • 1.25W (Ta)
  • Qualification
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
  • 92mOhm @ 2.7A, 10V