INFINEON IRFS31N20DTRRP
INFINEON IRFS31N20DTRRP
INFINEON IRFS31N20DTRRP
Manufacturer No:
IRFS31N20DTRRP
Manufacturer:
INFINEON
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 82m ? @ 18A, 10V ±30V 2370pF @ 25V 107nC @ 10V 200V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IRFS31N20DTRRP Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • YES
  • Transistor Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -55°C~175°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • HEXFET®
  • Published
  • 2000
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Parameter
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Technology
  • MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
  • SINGLE
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
  • unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
  • R-PSSO-G2
IRFS31N20DTRRP Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 420 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 2370pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current this device can conduct, which is 31A.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 124A.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 200V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 200V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IRFS31N20DTRRP Features
the avalanche energy rating (Eas) is 420 mJ
based on its rated peak drain current 124A.
a 200V drain to source voltage (Vdss)