INFINEON IPW65R115CFD7AXKSA1
INFINEON IPW65R115CFD7AXKSA1
INFINEON IPW65R115CFD7AXKSA1
Manufacturer No:
IPW65R115CFD7AXKSA1
Manufacturer:
INFINEON
Package:
TO-247-3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 115mOhm @ 9.7A, 10V ±20V 1950 pF @ 400 V 41 nC @ 10 V 650 V TO-247-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IPW65R115CFD7AXKSA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-247-3
  • Supplier Device Package
  • PG-TO247-3-41
  • Mfr
  • Infineon Technologies
  • Package
  • Tube
  • Product Status
  • Active
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 10V
  • Power Dissipation (Max)
  • 114W (Tc)
  • Base Product Number
  • IPW65R115
  • Series
  • Automotive, AEC-Q101, CoolMOS? CFD7A
  • Type
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Technology
  • MOSFET (Metal Oxide)
  • FET Type
  • N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
  • 115mOhm @ 9.7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
  • 4.5V @ 490?A
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
  • 1950 pF @ 400 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
  • 21A (Tc)
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
  • 41 nC @ 10 V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
  • 650 V
  • Vgs (Max)
  • ±20V
Download datasheets and manufacturer documentation for INFINEON IPW65R115CFD7AXKSA1.
IPW65R115CFD7AXKSA1 Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 1950 pF @ 400 V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 650 V.
IPW65R115CFD7AXKSA1 Features
a 650 V drain to source voltage (Vdss)