INFINEON IPP111N15N3GXKSA1
INFINEON IPP111N15N3GXKSA1
INFINEON IPP111N15N3GXKSA1
Manufacturer No:
IPP111N15N3GXKSA1
Manufacturer:
INFINEON
Package:
TO-220-3
Description:
N-Channel Tube 11.1m Ω @ 83A, 10V ±20V 3230pF @ 75V 55nC @ 10V 150V TO-220-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
IPP111N15N3GXKSA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 13 Weeks
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-220-3
  • Surface Mount
  • NO
  • Transistor Element Material
  • SILICON
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25℃
  • 83A Tc
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 8V 10V
  • Number of Elements
  • 1
  • Power Dissipation (Max)
  • 214W Tc
  • Operating Temperature
  • -55°C~175°C TJ
  • Type
  • Parameter
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • OptiMOS™
  • Published
  • 2008
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin (Sn)
Download datasheets and manufacturer documentation for INFINEON IPP111N15N3GXKSA1.
IPP111N15N3GXKSA1 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 330 mJ.A device's maximum input capacitance is 3230pF @ 75V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its drain current is 83A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.Its maximum pulsed drain current is 332A, which is also its maximum rating peak drainage current.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 150V.To operate this transistor, you need to apply a 150V drain to source voltage (Vdss).
IPP111N15N3GXKSA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 330 mJ
based on its rated peak drain current 332A.
a 150V drain to source voltage (Vdss)