INFINEON IPP110N20NAAKSA1
INFINEON IPP110N20NAAKSA1
INFINEON IPP110N20NAAKSA1
Manufacturer No:
IPP110N20NAAKSA1
Manufacturer:
INFINEON
Package:
TO-220-3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 10.7m ? @ 88A, 10V ±20V 7100pF @ 100V 87nC @ 10V TO-220-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
IPP110N20NAAKSA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 13 Weeks
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-220-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Transistor Element Material
  • SILICON
  • Operating Temperature
  • -55°C~175°C TJ
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • OptimWatt?
  • Published
  • 2008
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Technology
  • MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
  • SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
IPP110N20NAAKSA1 Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 560 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 7100pF @ 100V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 88A.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 41 ns.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 18 ns.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.This device supports dual supply voltages maximally powered by 200V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IPP110N20NAAKSA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 560 mJ
a continuous drain current (ID) of 88A