INFINEON IPP110N20N3GXK
INFINEON IPP110N20N3GXK
INFINEON IPP110N20N3GXK
Manufacturer No:
IPP110N20N3GXK
Manufacturer:
INFINEON
Package:
Description:
200 V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IPP110N20N3GXK Information
  • Type
  • Parameter
  • Number of Pins
  • 3
  • Continuous Drain Current Id
  • 88
  • Turn-On Delay Time
  • 18 ns
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Max Operating Temperature
  • 175 °C
  • Min Operating Temperature
  • -55 °C
  • Number of Channels
  • 1
  • Power Dissipation
  • 300 W
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
  • 200 V
  • Turn-Off Delay Time
  • 41 ns
  • Type
  • Parameter
  • 88 A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
  • 20 V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
  • 200 V
  • Channel Type
  • N
  • Max Junction Temperature (Tj)
  • 175 °C
  • Drain to Source Resistance
  • 9.9 mΩ
  • Height
  • 20.7 mm
Download datasheets and manufacturer documentation for INFINEON IPP110N20N3GXK.
IPP110N20N3GXK Overview
This device has a continuous drain current (ID) of [88 A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=200 V, the drain-source breakdown voltage is 200 V.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 41 ns.MOSFETs have 9.9 mΩ resistance between the drain and the source when biased into the on state by a gate-to-source voltage (VGS).Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20 V volts.In order to operate this transistor, a voltage of 200 V is needed from the drain to the source (Vdss).
IPP110N20N3GXK Features
a continuous drain current (ID) of 88 A
a drain-to-source breakdown voltage of 200 V voltage
the turn-off delay time is 41 ns
single MOSFETs transistor is 9.9 mΩ
a 200 V drain to source voltage (Vdss)