Infineon IPN70R450P7S
Infineon IPN70R450P7S
Manufacturer No:
IPN70R450P7S
Manufacturer:
Infineon
Package:
Description:
700V 6.5A 450mΩ@10V,2.3A 7.1W 3V 1 N-Channel SOT-223-3 Single FETs, MOSFETs ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
IPN70R450P7S Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • SOT-223-3
  • Drain to Source Voltage
  • 700V
  • Current - Continuous Drain(Id)
  • 6.5A
  • RDS(on)
  • 450mΩ@10V,2.3A
  • Pd - Power Dissipation
  • 7.1W
  • Gate Threshold Voltage (Vgs(th))
  • 3V
  • Operating Junction Temperature Range
  • -40℃~+150℃
  • Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)
  • 251pF@400V
  • Number
  • 1 N-Channel
  • Input Capacitance(Ciss)
  • 424pF@400V
  • Type
  • Parameter
  • Gate Charge(Qg)
  • 13.1nC@10V