INFINEON IPD50P04P4L11ATMA2
INFINEON IPD50P04P4L11ATMA2
INFINEON IPD50P04P4L11ATMA2
Manufacturer No:
IPD50P04P4L11ATMA2
Manufacturer:
INFINEON
Package:
Description:
MOSFET P-CH 40V 50A TO252-3.P-Channel 40 V 50A (Tc) 58W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-313
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
IPD50P04P4L11ATMA2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Discrete Semiconductor Products
  • Manufacturer
  • Infineon Technologies
  • Series
  • OptiMOS™ P2
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 9 Weeks
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
  • 50A (Tc)
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
  • 40 V
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 4.5V, 10V
  • FET Feature
  • Type
  • Parameter
  • FET Type
  • P-Channel
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
  • 59 nC @ 10 V
  • Grade
  • Automotive
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
  • 3900 pF @ 25 V
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
  • -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Package / Case
  • TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Power Dissipation (Max)
  • 58W (Tc)
  • Qualification
  • AEC-Q101
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
  • 10.6mOhm @ 50A, 10V