Infineon IPD50N06S4L12
Infineon IPD50N06S4L12
Manufacturer No:
IPD50N06S4L12
Manufacturer:
Infineon
Package:
Description:
60V 50A 12mΩ@10V 50W 2.2V@20uA 1 N-Channel TO-252 MOSFETs ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IPD50N06S4L12 Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • TO-252
  • Drain to Source Voltage
  • 60V
  • Current - Continuous Drain(Id)
  • 50A
  • Operating Temperature
  • -55℃~+175℃
  • Type
  • N-Channel
  • RDS(on)
  • 12mΩ@10V
  • Pd - Power Dissipation
  • 50W
  • Gate Threshold Voltage (Vgs(th))
  • 2.2V@20uA
  • Reverse Transfer Capacitance (Crss@Vds)
  • 54pF
  • Number
  • 1 N-Channel
  • Parameter
  • Input Capacitance(Ciss)
  • 2.89nF
  • Gate Charge(Qg)
  • 40nC@10V
  • Output Capacitance(Coss)
  • 700pF