INFINEON IPD50N06S4L-12
INFINEON IPD50N06S4L-12
INFINEON IPD50N06S4L-12
Manufacturer No:
IPD50N06S4L-12
Manufacturer:
INFINEON
Package:
GREEN, PLASTIC PACKAGE-3
Description:
Power Field-Effect Transistor, 50A I(D), 60V, 0.012ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-252, GREEN, PLASTIC PACKAGE-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IPD50N06S4L-12 Information
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • No
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • INFINEON TECHNOLOGIES AG
  • Part Package Code
  • TO-252
  • Package Description
  • GREEN, PLASTIC PACKAGE-3
  • Pin Count
  • 4
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Samacsys Manufacturer
  • Infineon
  • Type
  • Parameter
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
  • 33 mJ
  • Case Connection
  • DRAIN
  • Configuration
  • SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • DS Breakdown Voltage-Min
  • 60 V
  • Drain Current-Max (ID)
  • 50 A
  • Drain-source On Resistance-Max
  • 0.012 Ω