INFINEON IPB108N15N3G
INFINEON IPB108N15N3G
Manufacturer No:
IPB108N15N3G
Package:
SMALL OUTLINE, R-PSSO-G2
Description:
Description: Power Field-Effect Transistor, 83A I(D), 150V, 0.0108ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AB, TO-263, 3 PIN
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
IPB108N15N3G Information
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • Yes
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Active
  • Ihs Manufacturer
  • INFINEON TECHNOLOGIES AG
  • Part Package Code
  • D2PAK
  • Package Description
  • SMALL OUTLINE, R-PSSO-G2
  • Pin Count
  • 4
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
  • 330 mJ
  • Type
  • Parameter
  • Case Connection
  • DRAIN
  • Configuration
  • SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • DS Breakdown Voltage-Min
  • 150 V
  • Drain Current-Max (ID)
  • 83 A
  • Drain-source On Resistance-Max
  • 0.0108 Ω