INFINEON IPB107N20NAXT
INFINEON IPB107N20NAXT
INFINEON IPB107N20NAXT
Manufacturer No:
IPB107N20NAXT
Package:
TO-263-3
Description:
Si TO-263-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
IPB107N20NAXT Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • TO-263-3
  • Mounting Style
  • SMD/SMT
  • Vds - Drain-Source Breakdown Voltage
  • 200 V
  • Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage
  • 2 V
  • Pd - Power Dissipation
  • 300 W
  • Transistor Polarity
  • N-Channel
  • Maximum Operating Temperature
  • + 175 C
  • Vgs - Gate-Source Voltage
  • - 20 V, + 20 V
  • Minimum Operating Temperature
  • - 55 C
  • Channel Mode
  • Enhancement
  • Type
  • Parameter
  • Qg - Gate Charge
  • 87 nC
  • Rds On - Drain-Source Resistance
  • 9.6 mOhms
  • Id - Continuous Drain Current
  • 88 A