INFINEON IPB107N20NAATMA1
INFINEON IPB107N20NAATMA1
INFINEON IPB107N20NAATMA1
Manufacturer No:
IPB107N20NAATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
N-Channel Tape & Reel (TR) 10.7m Ω @ 88A, 10V ±20V 7100pF @ 100V 87nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
IPB107N20NAATMA1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 13 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 3
  • Transistor Element Material
  • SILICON
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25℃
  • 88A Tc
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 10V
  • Number of Elements
  • 1
  • Power Dissipation (Max)
  • 300W Tc
  • Type
  • Parameter
  • Turn Off Delay Time
  • 41 ns
  • Operating Temperature
  • -55°C~175°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • OptiMOS™
  • Published
  • 2008
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
IPB107N20NAATMA1 Description
The power-transistor OptiMOSTM3
IPB107N20NAATMA1 Features
• N-channel, standard level
• The gate charge x R DS(on) product is excellent (FOM)
• RDS with very low on-resistance (on)
• Operating temperature of 175 °C