INFINEON IPB107N20NA
INFINEON IPB107N20NA
INFINEON IPB107N20NA
Manufacturer No:
IPB107N20NA
Package:
SMALL OUTLINE, R-PSSO-G2
Description:
Power Field-Effect Transistor, 88A I(D), 200V, 0.0107ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AB, GREEN, PLASTIC, TO-263, 3 PIN
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
IPB107N20NA Information
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • No
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Not Recommended
  • Ihs Manufacturer
  • INFINEON TECHNOLOGIES AG
  • Part Package Code
  • D2PAK
  • Package Description
  • SMALL OUTLINE, R-PSSO-G2
  • Pin Count
  • 4
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Samacsys Manufacturer
  • Parameter
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
  • 560 mJ
  • Case Connection
  • DRAIN
  • Configuration
  • SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • DS Breakdown Voltage-Min
  • 200 V
  • Drain Current-Max (ID)
  • 88 A
  • Drain-source On Resistance-Max
  • 0.0107 Ω