Renesas IDT79RC64V474-180DZ
Renesas IDT79RC64V474-180DZ
Renesas IDT79RC64V474-180DZ
Manufacturer No:
IDT79RC64V474-180DZ
Package:
PQFP
Description:
0.8mm 64-bit Microprocessor 180MHz 3.3V PQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IDT79RC64V474-180DZ Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • PQFP
  • Published
  • 1995
  • Number of Terminations
  • 128
  • ECCN Code
  • 3A001.A.3
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Microprocessors
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.8mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • Frequency
  • 180MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Pin Count
  • 128
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas IDT79RC64V474-180DZ.
IDT79RC64V474-180DZ Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in PQFP. A MICROPROCESSOR, RISC represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. In total, 128 terminations have been made. Using a 3.3V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. It is an architecture with 64 bits. CPUs operate with a frequency of 180MHz Hz. The cpu microprocessor Microprocessors is typical. With a 32 width external data bus, this CPU has a wide external data bus. An injection of 128 pins is performed inside the body of the micro processor. This CPU is widely used in many applications because of its Surface Mount mount. It is 3.3V on the CPU's core. A CPU can receive voltage 1050mA higher than 1050mA.