Renesas IDT79RC32V332-150DH
Renesas IDT79RC32V332-150DH
Renesas IDT79RC32V332-150DH
Manufacturer No:
IDT79RC32V332-150DH
Package:
PQFP
Description:
0.5mm 32-bit Microprocessor 208-Pin 150MHz 3.3V PQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IDT79RC32V332-150DH Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • PQFP
  • Number of Pins
  • 208
  • Published
  • 2000
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Number of Terminations
  • 208
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Subcategory
  • Microprocessors
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • Frequency
  • 150MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
  • Not Qualified
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas IDT79RC32V332-150DH.
IDT79RC32V332-150DH Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in PQFP. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR. In total, there are 208 terminations. When the voltage supply is 3.3V, the cpu microprocessor should be powered on and run. In terms of architecture, it is a 32-Bit system. There is 150MHz frequency set for the CPU. You can find information about the functions of 208 pins in the datasheets. Microprocessors is a typical embedded microprocessor. Many applications make use of this CPU, which has Surface Mount mounted. A 3.3V core voltage is present on the CPU. CPU voltage can't be higher than 700mA.