Renesas IDT79RC32V332-133DH
Renesas IDT79RC32V332-133DH
Renesas IDT79RC32V332-133DH
Manufacturer No:
IDT79RC32V332-133DH
Package:
PQFP
Description:
0.5mm 32-bit Microprocessor 208-Pin 133MHz 3.3V PQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IDT79RC32V332-133DH Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • PQFP
  • Number of Pins
  • 208
  • Published
  • 2000
  • Number of Terminations
  • 208
  • ECCN Code
  • 3A001.A.3
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Microprocessors
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.5mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • Frequency
  • 133MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT SPECIFIED
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas IDT79RC32V332-133DH.
IDT79RC32V332-133DH Overview
Packed in PQFP, the microprocessor is convenient for shipping overseas. As far as the uPs/uCs/Peripheral ICs type is concerned, this is a MICROCONTROLLER, RISC. There are 208 terminations totally. With a 3.3V voltage supply, the part should be turned on and run. It has a 32-Bit architecture. The CPU operates at a frequency of 133MHz. Please refer to the datasheets for 208 pins functions. This microprocessor is a typical Microprocessors. This CPU has a wide external data Bus width of 32. 208 pins are injected into the part body. Surface Mount mounted, this CPU is widely used in many applications. The CPU core voltage is 3.3V. You can supply voltage 630mA higher than 630mA to the CPU. The CPU programs, transfers data by 8 I/Os.