Renesas IDT71V3576YS150PF8
Manufacturer No:
IDT71V3576YS150PF8
Manufacturer:
Package:
100-LQFP
Description:
Memory IC IDT71V3576Y
IDT71V3576YS150PF8 Information
- Type
- Parameter
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 100-LQFP
- Operating Temperature
- 0°C~70°C TA
- Packaging
- Tape & Reel (TR)
- Part Status
- Obsolete
- Technology
- SRAM - Synchronous, SDR
- Voltage - Supply
- 3.135V~3.465V
- Base Part Number
- IDT71V3576Y
- Memory Size
- 4.5Mb 128K x 36
- Type
- Parameter
- Memory Type
- Volatile
- Clock Frequency
- 150MHz
- Access Time
- 3.8ns
- Memory Format
- SRAM
- Memory Interface
- Parallel
- RoHS Status
- RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas IDT71V3576YS150PF8.
IDT71V3576YS150PF8 Overview
Volatile is the type of memory it has. There is a Tape & Reel (TR) case available. The 100-LQFP case contains it. The chip has an 4.5Mb 128K x 36 memory. This device uses a SRAM-format memory, which is of mainstream design. A wide operating temperature range makes this device ideal for a variety of demanding applications. A voltage of 3.135V~3.465V can be supplied to memory ics. Its recommended mounting type is Surface Mount. It is important to note that the memory has a clock frequency rotation within the range of 150MHz. Similar parts are frequently selected using IDT71V3576Y, the device's base part number.