Renesas IDT71V35761YSA166BQ
Renesas IDT71V35761YSA166BQ
Renesas IDT71V35761YSA166BQ
Manufacturer No:
IDT71V35761YSA166BQ
Description:
3.3V V 165 Pin Memory IC 15mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
IDT71V35761YSA166BQ Information
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 165
  • Published
  • 2009
  • Number of Terminations
  • 165
  • ECCN Code
  • 3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Type
  • Parameter
  • Additional Feature
  • PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Subcategory
  • SRAMs
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 225
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 1mm
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas IDT71V35761YSA166BQ.
IDT71V35761YSA166BQ Overview
A RAM, SRAM-type memory can be classified as the memory type of this device. A total of 165 terminations have been planted on the chip. The comprehensive working procedure of this part involves 1 functions. In order to power this memory device, 3.3V will be necessary. A 165-pin package containing this memory device is used to house this device. The memory device in question has 165 pins, thus indicating that it has 165 memory locations that can be accessed. This chip features all the merits of a conventional chip, but it also features PIPELINED ARCHITECTURE to improve system performance. As for power supplies, this memory chip requires just 3.3V . As part of the design, the I/O port addresses are mapped into the memory using an COMMON-bit number. There must not be a minimum operating temperature of less than 0°C for this device. A temperature of no more than 70°C centigrade is recommended for the component to be operated, otherwise, damage might be inflicted on the component. In order to operate your device, you will need to provide a maximum supply current of 0.32mA. Usually, this memory ics falls under the SRAMs component category. A frequency of 166MHz is used to process the data on this memory chip.
IDT71V35761YSA166BQ Features
165 Pins
Additional Feature:PIPELINED ARCHITECTURE
I/O Type: COMMON
Freguency at 166MHz
166MHz terminals