Renesas IDT71V3558S100PFI
Renesas IDT71V3558S100PFI
Renesas IDT71V3558S100PFI
Manufacturer No:
IDT71V3558S100PFI
Package:
TQFP
Description:
Surface Mount 100 Pin Memory IC 4.5 Mb kb 20mm mm 255mA mA 18b b
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
IDT71V3558S100PFI Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TQFP
  • Number of Pins
  • 100
  • Published
  • 2007
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Number of Terminations
  • 100
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
  • Frequency
  • 100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 20
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas IDT71V3558S100PFI.
IDT71V3558S100PFI Overview
As far as memory types are concerned, RAM, SRAM is considered to be its memory type. In the case of TQFP, it is embedded within the case. On the chip, there are 100 terminations that are planted. The part supports at least 1 functions to ensure a comprehensive working process. In order to function properly, this ic memory chip should be powered by a voltage of 3.3V. The memory device has an 100-pin package, which encloses it in a small package. I have noticed that the memory device has 100 pins, which indicates that it has 100 locations in the memory. According to the datasheet, this memory chip operates at an operating voltage of 3.3V. In this chip, the Surface Mount mounting method is used, a straightforward, high-efficiency mounting method. In terms of its nominal supply current, this memory component has a rating of 255mA. The memory chip has 1 ports for granting read/write access to one memory address. There are I/O ports on this memory ics that have COMMON-bit memory mapping. Temperatures below -40°C should not be used with this memory ics. It is recommended that operation of the part be restricted to temperatures not exceeding 85°C, otherwise damage to the part may occur as a result of overheating. In most cases, this memory ics is regarded as being a type of SRAMs. It is recommended that this part be supplied with at least 3.135V volts. The operating voltage shall not exceed 3.465V. A ic memory chip like this one processes data at a frequency of 100MHz bits per second.
IDT71V3558S100PFI Features
Package / Case: TQFP
100 Pins
Operating Supply Voltage:3.3V
I/O Type: COMMON
Freguency at 100MHz
100MHz terminals