Renesas IDT71V3556S166BQGI
Renesas IDT71V3556S166BQGI
Renesas IDT71V3556S166BQGI
Manufacturer No:
IDT71V3556S166BQGI
Description:
3.3V V 165 Pin Memory IC 15mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IDT71V3556S166BQGI Information
  • YES
  • Number of Pins
  • 165
  • Published
  • 2007
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Number of Terminations
  • 165
  • Terminal Finish
  • Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 1mm
  • Reach Compliance Code
  • unknown
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas IDT71V3556S166BQGI.
IDT71V3556S166BQGI Overview
In terms of its memory type, it can be classified as RAM, SRAM. On the chip, there are 165 terminations. The comprehensive working procedure is supported by 1 functions in this part. A voltage of 3.3V is required for the operation of this memory device. An 165-pin package is used to package this memory device. A memory device like this has 165 pins, indicating that there are 165 memory locations on the device. This memory chip requires only 3.3V of power. A memory mapped I/O port address of COMMON bits is used in this device. A minimum operating temperature of -40°C is required for this device. It should not be operated above 85°C°C. With a maximum supply current of 0.36mA , it is able to operate from a variety of supplies. The SRAMs component is usually regarded as a type of this component. The frequency of data processing on this memory chip is 166MHz.
IDT71V3556S166BQGI Features
165 Pins
I/O Type: COMMON
Freguency at 166MHz
166MHz terminals