Renesas IDT71V3556S166BQG
Renesas IDT71V3556S166BQG
Renesas IDT71V3556S166BQG
Manufacturer No:
IDT71V3556S166BQG
Description:
3.3V V 165 Pin Memory IC 15mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IDT71V3556S166BQG Information
  • YES
  • Number of Pins
  • 165
  • Published
  • 2007
  • JESD-609 Code
  • e1
  • Number of Terminations
  • 165
  • Terminal Finish
  • Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 1mm
  • Reach Compliance Code
  • unknown
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas IDT71V3556S166BQG.
IDT71V3556S166BQG Overview
A RAM, SRAM-type memory can be classified as the memory type of this device. A total of 165 terminations have been planted on the chip. The comprehensive working procedure of this part involves 1 functions. In order to power this memory device, 3.3V will be necessary. A 165-pin package containing this memory device is used to house this device. The memory device in question has 165 pins, thus indicating that it has 165 memory locations that can be accessed. As for power supplies, this memory chip requires just 3.3V . As part of the design, the I/O port addresses are mapped into the memory using an COMMON-bit number. There must not be a minimum operating temperature of less than 0°C for this device. A temperature of no more than 70°C centigrade is recommended for the component to be operated, otherwise, damage might be inflicted on the component. In order to operate your device, you will need to provide a maximum supply current of 0.35mA. Usually, this memory ics falls under the SRAMs component category. A frequency of 166MHz is used to process the data on this memory chip.
IDT71V3556S166BQG Features
165 Pins
I/O Type: COMMON
Freguency at 166MHz
166MHz terminals