Renesas IDT71V2548S100BG
Renesas IDT71V2548S100BG
Renesas IDT71V2548S100BG
Manufacturer No:
IDT71V2548S100BG
Manufacturer:
Renesas
Package:
BGA
Description:
2.53.3V V 119 Pin Memory IC 22mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IDT71V2548S100BG Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • BGA
  • Surface Mount
  • YES
  • Published
  • 2008
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 119
  • ECCN Code
  • 3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Type
  • Parameter
  • Additional Feature
  • PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Subcategory
  • SRAMs
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • BOTTOM
  • Terminal Form
  • BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 1.27mm
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas IDT71V2548S100BG.
IDT71V2548S100BG Overview
In terms of its memory type, it can be classified as RAM, SRAM. The case is embedded in BGA. On the chip, there are 119 terminations. The comprehensive working procedure is supported by 1 functions in this part. A voltage of 3.3V is required for the operation of this memory device. A memory device like this has 119 pins, indicating that there are 119 memory locations on the device. It also features PIPELINED ARCHITECTURE to boost system performance despite all its merits. This memory chip requires only 2.53.3V of power. A memory mapped I/O port address of COMMON bits is used in this device. A minimum operating temperature of 0°C is required for this device. It should not be operated above 70°C°C. With a maximum supply current of 0.25mA , it is able to operate from a variety of supplies. The SRAMs component is usually regarded as a type of this component. The frequency of data processing on this memory chip is 100MHz.
IDT71V2548S100BG Features
Package / Case: BGA
Additional Feature:PIPELINED ARCHITECTURE
I/O Type: COMMON
Freguency at 100MHz
100MHz terminals