Renesas IDT71T75802S200PFI
Renesas IDT71T75802S200PFI
Renesas IDT71T75802S200PFI
Manufacturer No:
IDT71T75802S200PFI
Package:
LQFP
Description:
2.5V V 100 Pin Memory IC 20mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IDT71T75802S200PFI Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • LQFP
  • Published
  • 2015
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Number of Terminations
  • 100
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Type
  • Parameter
  • Additional Feature
  • PIPELINED ARCHITECTURE
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Supply Voltage
  • 2.5V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas IDT71T75802S200PFI.
IDT71T75802S200PFI Overview
There is a memory type RAM, SRAM for this type of device. The file is embedded in a LQFP case. The chip contains 100 terminations. As many as 1 functions are supported for comprehensive working. An 2.5V supply is required for this ic memory chip to operate properly. The memory device has 100 pins, which means that it has 100 memory locations, which indicates it is an 100-bit device. Although it has all the merits this chip has, it is also equipped with PIPELINED ARCHITECTURE to give a performance boost to the system. The power supply needed for this memory chip is only 2.5V . An COMMON-bit memory mapped I/O port address is used to address this device. There must be at least an -40°C operating temperature for this device. The part should not be operated at temperatures above 85°C degrees Celsius as otherwise, the part may be damaged due to the excessive amount of heat. The component is usually referred to as a type of SRAMs. As a result of the frequency of this memory chip, data can be processed at a rate of 200MHz.
IDT71T75802S200PFI Features
Package / Case: LQFP
Additional Feature:PIPELINED ARCHITECTURE
I/O Type: COMMON
Freguency at 200MHz
200MHz terminals