Renesas IDT71T75802S200PF
Renesas IDT71T75802S200PF
Renesas IDT71T75802S200PF
Manufacturer No:
IDT71T75802S200PF
Manufacturer:
Renesas
Package:
LQFP
Description:
2.5V V 100 Pin Memory IC 20mm mm
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
IDT71T75802S200PF Information
  • Type
  • Parameter
  • Package / Case
  • LQFP
  • Surface Mount
  • YES
  • Published
  • 2015
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 100
  • ECCN Code
  • 3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
  • 70°C
  • Min Operating Temperature
  • 0°C
  • Type
  • Parameter
  • Additional Feature
  • PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Subcategory
  • SRAMs
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 2.5V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas IDT71T75802S200PF.
IDT71T75802S200PF Overview
A RAM, SRAM-type memory can be classified as the memory type of this device. Embedded in the LQFP case, memory ics is a single file. A total of 100 terminations have been planted on the chip. The comprehensive working procedure of this part involves 1 functions. In order to power this memory device, 2.5V will be necessary. The memory device in question has 100 pins, thus indicating that it has 100 memory locations that can be accessed. This chip features all the merits of a conventional chip, but it also features PIPELINED ARCHITECTURE to improve system performance. As for power supplies, this memory chip requires just 2.5V . As part of the design, the I/O port addresses are mapped into the memory using an COMMON-bit number. There must not be a minimum operating temperature of less than 0°C for this device. A temperature of no more than 70°C centigrade is recommended for the component to be operated, otherwise, damage might be inflicted on the component. In order to operate your device, you will need to provide a maximum supply current of 0.275mA. Usually, this memory ics falls under the SRAMs component category. A frequency of 200MHz is used to process the data on this memory chip.
IDT71T75802S200PF Features
Package / Case: LQFP
Additional Feature:PIPELINED ARCHITECTURE
I/O Type: COMMON
Freguency at 200MHz
200MHz terminals