Renesas ICM7244AIM44ZT
Renesas ICM7244AIM44ZT
Renesas ICM7244AIM44ZT
Manufacturer No:
ICM7244AIM44ZT
Manufacturer:
Renesas
Package:
QFP
Description:
5V 0.8mm PMIC 44 Pin 5V QFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
ICM7244AIM44ZT Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • QFP
  • Number of Pins
  • 44
  • Published
  • 1997
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 44
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • -25°C
  • Additional Feature
  • COMMON-CATHODE
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Display Drivers
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 5V
  • Terminal Pitch
  • 0.8mm
  • Pin Count
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas ICM7244AIM44ZT.
ICM7244AIM44ZT Overview
Using its QFP package, it is possible to save board space. The operation of this system is supported by 44 terminations.This configuration is built upon 44 pins.128 segments are present.The mount is in the way of Surface Mount.There is no maximum value acceptable for the supply voltage, so 5.25V is acceptable.The device has a pin count of 44.In addition to Display Drivers, it is also classified by its characteristics.The operating temperature should not exceed 85°C to ensure stable operation.It is necessary to maintain a higher operating temperature than -25°C in order to achieve stable operation.When operating at the maximum output current of 30mA, it is capable of providing all the benefits associated with LED drivers.This LED driver is also characterized by the number COMMON-CATHODE.
ICM7244AIM44ZT Features
Available in the QFP package
Supply voltage of 5V