Renesas ICM7218CIJIR5254
Renesas ICM7218CIJIR5254
Renesas ICM7218CIJIR5254
Manufacturer No:
ICM7218CIJIR5254
Manufacturer:
Renesas
Package:
CDIP
Description:
5V 2.54mm PMIC 28 Pin 5V CDIP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
ICM7218CIJIR5254 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mount
  • Through Hole
  • Package / Case
  • CDIP
  • Number of Pins
  • 28
  • Published
  • 2001
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Part Status
  • Active
  • Number of Terminations
  • 28
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin (Sn)
  • Type
  • Parameter
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Additional Feature
  • ONE DECIMAL POINT OUTPUT
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Display Drivers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 5V
  • Terminal Pitch
  • 2.54mm
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas ICM7218CIJIR5254.
ICM7218CIJIR5254 Overview
The CDIP package is used for saving board space. There are 28 terminations that are designed to operate with it.The configuration of the board is built around 28 pins.Segments counted are 64.It's mounted on the way to Through Hole.There are 28 pins on it.In addition, its characteristics are classified into Display Drivers.It is capable of delivering high efficiency when the maximal supply current is below 2.5mA.For stable operation, the operating temperature should not exceed 85°C.For stable operation, the operating temperature should be higher than -40°C.It is necessary to have 6V voltages inside systems to power them.In this part, LED DISPLAY DRIVER represents the interface IC.Moreover, this LED driver contains a ONE DECIMAL POINT OUTPUT.
ICM7218CIJIR5254 Features
Available in the CDIP package
Supply voltage of 5V
Operating with the supply voltage of 6V