Renesas ICL3232ECV-16Z-T7A
Renesas ICL3232ECV-16Z-T7A
Renesas ICL3232ECV-16Z-T7A
Manufacturer No:
ICL3232ECV-16Z-T7A
Manufacturer:
Renesas
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
ICL3232E Receivers 2/2 Drivers/Receivers
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
ICL3232ECV-16Z-T7A Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 11 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
  • 0°C~70°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2001
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Transceiver
  • Voltage - Supply
  • 3V~5.5V
  • Parameter
  • Base Part Number
  • ICL3232E
  • Pin Count
  • 16
  • Data Rate
  • 250kbps
  • Protocol
  • RS232
  • Number of Drivers/Receivers
  • 2/2
  • Duplex
  • Full
  • Receiver Hysteresis
  • 500mV
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas ICL3232ECV-16Z-T7A.
ICL3232ECV-16Z-T7A Overview
Designed for common LEDs, this driver IC features an enhanced 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.There is a Tape & Reel (TR) package for this receiver.The Transceiver can transceiver type enables this part to be used in a wide range of applications.PCB or development board with Surface Mount-type connectors can accommodate this wide receiver.A differential driver like this uses 3V~5.5V of power.The field can have up to 2/2 eligible receivers/drivers at once when using this electronic part.IC receiver's like this are designed for applications requiring a 0°C~70°C operating temperature.The transceiver is packaged with 16 market standard pinouts so that it can be easily used.You can search with ICL3232E to get more variants of this part, since it identifies the product type, temperature, package, etc.
ICL3232ECV-16Z-T7A Features
Tape & Reel (TR) package
16 pin count