MURATA GRM31MR71E105MC01L
MURATA GRM31MR71E105MC01L
MURATA GRM31MR71E105MC01L
Manufacturer No:
GRM31MR71E105MC01L
Package:
1206
Description:
1 µF Ceramic Capacitor 20 % 1206
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
GRM31MR71E105MC01L Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
  • 1206
  • Manufacturer Lifecycle Status
  • Voltage Rating (DC)
  • 25 V
  • Packaging
  • Cut Tape
  • Tolerance
  • 20 %
  • Termination
  • SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
  • 125 °C
  • Min Operating Temperature
  • -55 °C
  • Capacitance
  • 1 µF
  • Type
  • Parameter
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
  • X7R
  • Voltage Rating
  • 25 V
  • Height
  • 1.15 mm
  • Length
  • 3.2 mm
  • Width
  • 1.6 mm
  • Thickness
  • 1.15 mm
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Lead Free
  • Lead Free
GRM31MR71E105MC01L Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55 °C.