MURATA GRM31C3U2A104JA01L
MURATA GRM31C3U2A104JA01L
MURATA GRM31C3U2A104JA01L
Manufacturer No:
GRM31C3U2A104JA01L
Package:
3216
Description:
100 nF Ceramic Capacitor 5 % 120 ppm/°C 3216
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
GRM31C3U2A104JA01L Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • NRND (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
  • 3216
  • Dielectric Material
  • Ceramic
  • Dissipation Factor (%)
  • 0.05 %
  • Manufacturer Lifecycle Status
  • Voltage Rating (DC)
  • 100 V
  • Tolerance
  • 5 %
  • Termination
  • SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
  • 120 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
  • 85 °C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • -25 °C
  • Capacitance
  • 100 nF
  • Depth
  • 1.6 mm
  • Dielectric
  • U2J
  • Voltage
  • 100 V
  • Height
  • 1.6 mm
  • Length
  • 3.2 mm
  • Width
  • 1.6 mm
  • Thickness
  • 1.6 mm
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
GRM31C3U2A104JA01L Overview
GRM31C3U2A104JA01L Features
with 120 ppm/°C being the highest temperature coefficient