MURATA GNM0M2R61C103ME18D
MURATA GNM0M2R61C103ME18D
MURATA GNM0M2R61C103ME18D
Manufacturer No:
GNM0M2R61C103ME18D
Package:
0302 (0806 Metric)
Description:
GNM Series 10000pF ±20% 4 Terminations X5R 0302 (0806 Metric) Tin (Sn) 16V Ceramic Surface Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
GNM0M2R61C103ME18D Information
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 0302 (0806 Metric)
  • Terminal Shape
  • WRAPAROUND
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • GNM
  • Size / Dimension
  • 0.035Lx0.024W 0.90mmx0.60mm
  • Tolerance
  • ±20%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Temperature Coefficient
  • X5R
  • Terminal Finish
  • Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
GNM0M2R61C103ME18D Overview
It reaches a maximum height of 0.020 0.50mm when seated.Size/dimension of 0.035Lx0.024W 0.90mmx0.60mm is used.A temperature coefficient of X5R is assigned to it.A 0302 (0806 Metric) case contains the product.There is no terminal pitch on this part.The voltage rated for this electrical part is 16V.
GNM0M2R61C103ME18D Features
the maximal height is 0.020 0.50mm
with the size / dimension of 0.035Lx0.024W 0.90mmx0.60mm