MURATA GCM188R71H103KA02J
MURATA GCM188R71H103KA02J
MURATA GCM188R71H103KA02J
Manufacturer No:
GCM188R71H103KA02J
Manufacturer:
MURATA
Package:
Description:
10 nF Ceramic Capacitor 10 %
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
GCM188R71H103KA02J Information
  • Type
  • Parameter
  • Voltage Rating (DC)
  • 50 V
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Tolerance
  • 10 %
  • Termination
  • SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
  • 125 °C
  • Min Operating Temperature
  • -55 °C
  • Capacitance
  • 10 nF
  • Case Code (Metric)
  • 1608
  • Case Code (Imperial)
  • 0603
  • Dielectric
  • X7R
  • Type
  • Parameter
  • Width
  • 800 µm
  • Height
  • 800 µm
  • Length
  • 1.6 mm
Download datasheets and manufacturer documentation for MURATA GCM188R71H103KA02J.
GCM188R71H103KA02J Overview
An operating temperature greater than -55 °C is necessary for stable operation.