Rochester FMS7401LVN14
Rochester FMS7401LVN14
Rochester FMS7401LVN14
Manufacturer No:
FMS7401LVN14
Manufacturer:
Rochester
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
3.3V V 7.62mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 8 CMOS 14 NOT APPLICABLE 14
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
FMS7401LVN14 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • 14-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
  • NO
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C
  • Packaging
  • Tube
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 14
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Finish
  • MATTE TIN
  • Applications
  • Digital Power Controller
  • Technology
  • CMOS
  • Voltage - Supply
  • 2.7V~3.6V
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT APPLICABLE
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 2.54mm
  • Reach Compliance Code
  • unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • NOT APPLICABLE
Download datasheets and manufacturer documentation for Rochester FMS7401LVN14.
FMS7401LVN14 Overview
Because of its outstanding performance, it is the perfect choice for Digital Power Controller.Due to the benefits of saving space, it is available in the 14-DIP (0.300, 7.62mm) package.The way of mounting it is Through Hole.Tube is the package that contains it.The device has a single core processor.Maintain a temperature of -40°C~125°C while working.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of EEPROM (1kB).As a result of the 2.7V~3.6V supply voltage, high efficiency is possible.There are 8 I/Os on the board.The terminals are positioned at (0).This circuit consists of 14 terminations.The 3.3V supply voltage enables high efficiency.In this gadget, MICROCONTROLLER is the device's uPs/uCs/Peripheral IC.There are 14 pins on it.Clock frequency in the device is 4MHz.
FMS7401LVN14 Features
14-DIP (0.300, 7.62mm) package